Chorągiew Śląska Hufiec ZHP Ziemi Myszkowskiej

Zostań Harcerzem


OSW "AMONIT"


Opis

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Amonit” w Siamoszycach

To tu bije serce Jury Krakowsko-Częstochowskiej, goszcząc co roku setki osób w namiotach (typu BT-10), drewnianych domkach (dwu- i dziesięcioosobowych) oraz czteroosobowych pokojach z łazienkami. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Amonit” w Siamoszycach umiejscowiony jest na Szlaku Orlich Gniazd. Baza stanowi doskonały punkt wypadowy na jurajskie szlaki pełne owianych legendami ruin zamków i ostańców skalnych. Malownicze szlaki turystyczne wiodące przez najpiękniejsze rejony Jury, sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi: wspinaczce skałkowej, spływom pontonowym, turystyce rowerowej, pieszej czy konnej. Teren ośrodka o powierzchni ok. 2 ha jest zlokalizowany w suchym sosnowym lesie w odległości 500 m od centrum wsi Siamoszyce. W odległości 300 m znajduje się zalew wodny o powierzchni 20 ha z wodą I klasy czystości (z profesjonalnym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego, zjeżdżalnią, łódkami). Okoliczne kompleksy leśne są doskonałym miejscem do organizowania zajęć sprawnościowych, gier terenowych itp.

Na terenie ośrodka znajdują się: park linowy, paintball, tor sprawności fizycznej, 24 rowery, quad, plac zabaw, świetlica w budynku (wyposażona w rzutnik i głośniki), świetlica polowa typu „jurta”, harcówka, kuchnia wraz z zadaszoną i otwartą stołówką mieszczącą do 100 osób (udostępniamy naczynia i sztućce), budynek lekarski, murowany budynek sanitarny zawierający WC oraz prysznice, boisko do koszykówki i siatkówki, oświetlana strzelnica do broni pneumatycznej, możliwość strzelania z łuków, zestawy do gier integracyjnych (m.in. klanza, klasy), wi-fi, dwa wydzielone miejsca pod ogniska. W pobliżu przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Teren ośrodka jest ogrodzony i oświetlony latarniami. Blok żywieniowy spełnia kryteria Dobrej Praktyki Higienicznej/Produkcyjnej (GHP/GMP) według standardów UE oraz posiada wdrożony system HACCP.
Obok ośrodka przebiega Szlak Zamonitu (żółty) – jeden z głównych szlaków Jury. Ok. 3 km od ośrodka przebiegają główne szlaki Jury – Szlak Orlich Gniazd (czerwony) oraz Szlak Warowni Jurajskich (niebieski). Ośrodek w Siamoszycach stanowi doskonałą bazę wypadową dla wędrówek po Jurze – organizator zapewnia dowóz posiłków dla grup wędrujących, co umożliwia zorganizowanie dłuższych wycieczek pieszych. W promieniu 15 km największe atrakcje turystyczne Jury: Góra Janowskiego w Podzamczu z zamkiem Ogrodzieniec (obok kompleks skał wspinaczkowych) (10km), zamek Bobolice (18km), zamek Mirów (17km), skała Okiennik Duży (3km), Góra Zborów – największy kompleks skał wspinaczkowych na Jurze oraz kilka jaskiń (6 km) w tym Jaskinia Głęboka, zamek Morsko (9km). W Podlesicach (7km) Stacja Jurajskiej Grupy GOPR. Zimą natomiast można skorzystać z kuligów i stoków narciarskich w Morsku(9km), Cisowej(15km) i Smoleniu (15km).

Możliwość organizowania wycieczek do Częstochowy (59km), do Krakowa (70km), Wesołego Miasteczka w Chorzowie (66km) oraz Jaskini „Raj” pod Kielcami (86km).
Pobyt w naszym ośrodku to nie tylko świetna zabawa i liczne atrakcje, ale także duży walor edukacyjny. Obcowanie z naturą i licznymi zabytkami oraz świeże powietrze o każdej porze roku będą doskonałą alternatywą dla telewizji i komputera.

ZAPRASZAMY!